Potrzebujesz pomocy w związku z projektem ? Nasi wykwalifikowani doradcy chętnie Ci pomogą.
SUFITY AKUSTYCZNE | Polska

Sufity podwieszane i inne zagadnienia - najczęściej zadawane pytania

  Wróć do najczęściej zadawane pytania
1 - Jak mogę kupić sufit Armstrong?
Nasze sufity: płyty i profile rusztu są sprzedawane poprzez wyspecjalizowaną sieć firm dystrybucyjnych. Firmy te posiadają oddziały w większości największych miast w Polsce. Informację o adresach i numerach kontaktowych można uzyskać w biurze w Warszawie (022) 337 86 10 lub na stronie internetowej w zakładce Kontakt.
 
2 - Z czego produkowane są sufity mineralne Armstrong?
Nasze sufity mineralne twarde wytwarzane są z mieszanki następujących składników pochodzenia naturalnego, produkcyjnego oraz materiałów powtórnie przetwarzanych w różnych proporcjach w zależności od typu sufitu, formowanych na mokro: wełna mineralna żużlowa lub skalna, perlit, glina, celuloza i lepiszcza. Powierzchnia materiału bazowego może być następnie malowana, laminowana, dziurkowana, frezowana lub perforowana dla uzyskania walorów dekoracyjnych płyt sufitowych. Nasze sufity z miękkiej wełny są produkowane z takich materiałów jak wełna skalna, włókna szklane i lepiszcza z dekoracyjnymi okleinami. Sufity Armstrong są bezpieczne dla środowiska a zakłady produkcyjne posiadają certyfikaty ISO 14001. Azbest, w żadnej postaci, nie jest skladnikiem płyt Armstrong.
 
3 - Jaka jest różnica między waszymi płytami "twardymi" i "miękkimi"?
Wszystkie mineralne płyty sufitowe Armstrong zawierają wełnę mineralną w różnych proporcjach. Płyty "miękkie" mają jej najwięcej są to więc produkty bardziej porowate i o niższej gęstości niż sufity z twardej wełny mineralnej co wpływa na ich wysokie pochłanianie dźwięku (alfa w aż do 1,00) ale obniża dźwiękoizolacyjność. Produkowane są z wełny skalnej lub włókna szklanego i różnych substancji spajających a powierzchnie pokryte są dekoracyjnymi okleinami. Płyty "twarde" mają mniejszą zawartość wełny, więcej gliny, są zatem gęstsze i mają mniejszą porowatość. Te właściwości wpływają na ich bardzo wysokie parametry dźwiękoizolacyjności Dncw do 43 dB.
 
4 - Jaki, według kolornika RAL, jest kolor farby licowej mineralnych płyt Armstrong?
Armstrong produkuje własną farbę do malowania płyt, której kolor nie pasuje dokładnie do żadnego z kolornika RAL - najbliższym odpowiednikiem jest RAL 9003. Jeśli kwestia kolorystyki jest kluczowa warto przed zamówieniem płyt, elementów rusztu bądź też innych elementów wbudowywanych w sufit dokonać porównania kolorów na podstawie próbek.
 
5 - Jaki, według kolornika RAL, jest kolor profili rusztu Armstrong Trulok?
Kolor profili Trulok nie ma ścisłego odpowiednika wg. wzornika RAL - najbliższym odpowiednikiem jest RAL 9003. Jeśli kwestia kolorystyki jest kluczowa warto przed zamówieniem płyt, elementów rusztu bądź też innych elementów wbudowywanych w sufit dokonać porównania kolorów na podstawie próbek.
 
6 - Jaki jest wymiar rzeczywisty modułowych płyt mineralnych 600x600?
Maksymalny wymiar płyty nie przekracza 594x594mm chociaż możliwe są odchyłki wymiarowe (mniejsze płyty) według dopuszczalnych tolerancji.
 
7 - Co oznacza termin "wymiary nominalne"?
Wymiary nominalne podawane są bez uwzględnienia akceptowalnych odchyłek produkcyjnych. Na przykład płyta o grubości nominalnej 15mm może mieć grubość rzeczywistą 14.6 -15.4mm. Podobnie nominalny wymiar płyt 600x600mm odnosi się do osiowego układu sufitu i bierze pod uwagę również szerokość stopki profili rusztu. Tak więc maksymalny wymiar rzeczywisty płyty jest mniejszy i wynosi 594x594mm lub mniej (tolerancje produkcyjne).
 
8 - Jaka jest wartość U dla płyt Armstrong?
Wartość U nie jest rozważana w kontekście indywidualnego elementu, jakim jest sufit podwieszany. Wartość U czyli przewodność cieplna struktury [W/m2K] definiuje zdolność elementów budynku (np. ścian, stropów, dachu) z wszystkimi warstwami składowymi do przenoszenia ciepła. W naszych materiałach podajemy wartości przewodności cieplnej (λ) płyt sufitowych na podstawie których można wyliczyć wartość U całej przegrody.
 
9 - Jakie są zalety wentylowania przestrzeni ponadsufitowej?
Wentylowanie może usuwać wilgoć z przestrzeni ponadsufitowej i zapobiegać kondensacji pary wodnej na zimnych powierzchniach, które to zjawisko może być niekorzystne zarówno dla elementów nośnych jak i sufitu podwieszanego.
 
10 - Co to jest wilgotność względna i dlaczego jest istotna?
Wilgotność względna to stosunek ciśnienia cząstkowego-rzeczywistego pary wodnej zawartej w powietrzu do ciśnienia nasycenia, określającego maksymalne ciśnienie cząstkowe pary wodnej w danej temperaturze i warunkach. Jest ona niemianowana i zawiera się w przedziale od 0 do 1, często wyrażana jest w procentach (100%=1). Wilgotność względna równa 0 oznacza powietrze suche, zaś równa 1 oznacza powietrze całkowicie nasycone parą wodną – wówczas oziębienie powietrza daje początek skraplaniu pary wodnej. Wilgotność względna powinna być podawana dla określonej temperatury.
Wilgotność w budynku powinna być kontrolowana, aby zapewnić:
- komfort i zdrowie użytkowników
- bezpieczeństwo procesów produkcji
- właściwe funkcjonowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych
- zachować właściwości materiałów budowlanych i okładzin - oszczędzać energię
 
11 - Co to jest warstwa paroszczelna?
Jest to materiał (najczęściej cienka membrana z tworzywa sztucznego), który znacząco redukuje transmisję pary wodnej przez część budynku, na którą jest nałożony. Można ją zastosować na przykład w przestrzeni ponadsufitowej, jeśli występuje w niej zagrożenie wykraplania pary wodnej i opadania kropel wody na płyty sufitowe, co może spowodować ich zabrudzenie lub zniszczenie.
 
12 - Czy przestrzeń ponadsufitowa może być wykorzystana do odprowadzenia powietrza wywiewnego? Jaki rodzaj płyty sufitowej najlepiej wówczas użyć?
Zasadniczo przestrzeń ponadsufitowa może być wykorzystywana w tym celu, o ile projektant czy inżynier zaakceptuje takie rozwiązanie. Nie ma natomiast szczególnie rekomendowanego rodzaju płyt, wybór należy uzależnić od dopuszczalnego poziomu przepływu powietrza przez sufit modułowy. Niektóre płyty zostały przebadane pod względem poziomu przepływu powietrza. Warto pamiętać, że "miękkie" płyty mineralne o dużej porowatości najprawdopodobniej nie będą mogły być zastosowane w tym przypadku.
 
13 - Jaki produkt jest polecany, aby kontrolować poziom hałasu w pomieszczeniach o dużej wilgotności?
Płyta Ceramaguard nadaje się do stosowania w warunkach podwyższonej wilgotności względnej powietrza (aż do 100%), charakteryzuje się ponadto dobrym pochłanianiem dźwięku alfa w 0.55(MH).Zastosowanie płyty o takim poziom pochłaniania we wnętrzach, w których zazwyczaj nie ma innych pochłaniających dźwięk materiałów znacząco wpłynie na kontrolę poziomu hałasu o średniej i wysokiej częstotliwości.
 
14 - Czy ruszt sufitu należy uziemiać czy izolować?
Możemy przedstawić raport przeprowadzony przez niezależnych ekspertów stwierdzający, że w normalnych warunkach użytkowania sufitu elementów rusztu Armstrong nie trzeba uziemiać ani izolować.
 
Back to top Wróć do początku

Produkty

Przegląd nowości

Zasoby i specyfikacje

Szukaj